Dudlík z pohledu zoubků
Dudlík - malá nenápadná věc, která je však obklopena řadou kontroverzí a názorů. Někteří ho adorují, jiní zatracují. Pro spoustu miminek však bývá jedním z nejčastějších pomocníků v prvních měsících života. Jaké jsou ale na dudlík názory z pohledu vývoje prvních zoubků? Na to jsme se zeptali dentální hygienistky Nikol Kratochvílové, která často pracuje s malými pacienty a věnuje se i edukaci rodičů…
Kdy dudlík pomáhá?
Dle většiny odborníků používání dudlíku v prvních měsících miminku neškodí. Naopak, může být přínosný. V tomto období totiž nepředstavuje žádné riziko pro vývoj chrupu. Miminko má silný sací reflex a dudlík mu často pomáhá zklidnit se mimo kojení. Dokáže uklidnit, podpořit usínání nebo například ulevit od bolesti bříška. V tomto kojeneckém období se dudlík nepoužívá dlouhodobě (většinu dne vaše miminko spí, saje jen občas). Malé dásně se teprve připravují na prořezávání zoubků, takže se není čeho bát. Sací pohyb dudlíkem je přirozený a neškodný. Důležité je však nepodcenit správný výběr dudlíku.
Velmi záleží ale na délce a způsobu používání, a také na správném výběru dudlíku.
Dudlík a první zoubky
Kolem 6. měsíce věku se obvykle začínají prořezávat první zoubky. Právě v tomto období je čas zvážit, jak dlouho a jak často vaše miminko dudlík používá. Při nadměrném a dlouhodobém sání dudlíku totiž může dojít k vadám skusu – horní zoubky se posouvají dopředu, vzniká tzv. otevřený skus. Také může docházet k deformaci čelisti – při trvalém tlaku může dojít k nesprávnému růstu patra nebo čelisti. Vliv může mít dudlík bohužel i na vývoj řeči – pokud má dítě dudlík často v puse, méně trénuje svaly potřebné k mluvení a může docházet ke zpomalení řečového vývoje.
Co tedy může způsobit dudlík v pokročilém věku?
“To, že se dítěti nechá dudlík například do 3-4 let je problém. Předně v tom, že se dítěti vyvíjí čelisti a přítomnost dudlíku ovlivňuje do budoucna skus - vzniká skus otevřený. Zadní zuby jsou skousnuté, ale přední zuby na sebe nedoléhají a tvoří pímeno “O”. Je však důležité zmínit čas. Je rozdíl, zda ho má dítě celý den/noc nebo pouze pár minut při usínání.” vysvětluje Nikol.
Jak vybrat správný dudlík?
Výběr samotného dudlíku hraje důležitou roli. Z hlediska zubního vývoje je důležité, aby nebyl příliš tvrdý a měl ortodontický tvar.
Ortodontický tvar znamená, že dudlík by měl napodobovat tvar matčiny bradavky během sání. Měl by mít zploštělou savičku, která podporuje správné postavení jazyka a přirozený vývoj patra.
Vybírejte také vždy správnou velikost podle věku dítěte (např. 0–6 měsíců, 6–18 měsíců). Příliš velký nebo malý dudlík může totiž narušit postavení zubů.
Soustřeďte se také na kvalitní materiál. Silikonové dudlíky jsou odolnější a lépe drží tvar. Latexové jsou měkčí, ale rychleji se opotřebují. Vždy volte BPA-free materiály.
Klíčová je také důkladná hygiena a pravidelné vyvařování nebo obměňování.
“Při výběru dudlíku je důležité se dívat na část, která je sevřená mezi čelistmi. Nejde primárně o to, že je gumová část v pusince užší, to nehraje roli. Ortodontickou vadu může způsobit jak orto dudlík tak i klasický dudlík. Jde tedy o to, že u orto dudlíku bude vada výrazně menší (otevřený skus například jen pár mm). U klasického dudlíku může být otevřený skus ažna 1 cm.”
Do kdy je vhodné dudlík odbourat?
Z pohledu zubního lékaře je ideální, když dítě přestane používat dudlík kolem 1. roku, nejpozději do 2 let. Čím déle se používá, tím větší je riziko problémů se skusem a také se samozřejmě většinou děti s dudlíkem hůře loučí.
To potvrzuje i Nikol: “Nejvhodnější je odebrat dudlík do 2 let. Je ale lepší si hranici nastavit níž, protože odbourání tohoto zlozvyku se nemusí podařit hned, tak ať na sebe ani na vaše děti nemusíte vyvíjet zbytečný tlak. Nejlepší je celému problému předejít preventivně.”
Tipy na šetrné odnaučení: Nabízejte dudlík jen ke spánku, nikoliv během dne. Postupně zkracujte dobu s dudlíkem. Pokud vaše děťátko dudlík vyžaduje, zkuste co nejvíce změnit jeho pozornost, začněte číst pohádku, zahrajte si veselou hru:) Dudlík zkuste nahradit plyšákem, muchláčkem nebo jiným uklidňujícím prvkem.
Odbourali jsme dudlík ale dítě si začalo cumlat palec, co s tím?
Tento problém bohužel není ojedinělý. “Je to asi ta nejhorší varianta, protože palec dítěti nevezmeme. V tomhle případě je určitě vhodnější opět vrátit dudlík. A vysvětlovat a snažit se to nějak vykomunikovat.”
Existují také různé pomocné doplňky, jako lak na nehty, rukavičky, které tento zlozvyk znepříjemňují.
Jak tedy máme k dudlíku přistupovat?
Možná sami cítíte, že vašemu novorozenému miminku dudlík nějakým způsobem prospívá. Je to v pořádku. Může být skvělý pomocník, když je používán rozumně a s ohledem na vývoj miminka. Vybírejte pokud možno ortodontický tvar a vždy správnou velikost. Správně zvolený a včas omezený dudlík zoubky neohrozí.
Jakmile se ale začnou objevovat první zoubky, snižujte frekvenci a délku používání nebo se pokuste dudlík rovnou odbourat. A hlavně pozor na avizovanou hranici dvou let!
Držíme vám palce!