Zázračná tekutina jménem mateřské mléko

O mateřském mléku se říká, že je to zázračná a nenahraditelná tekutina. A je to pravda:) Obsahuje všechny potřebné živiny, protilátky a bioaktivní látky, které tím nejlepším způsobem podporují vývoj a růst našich dětíJe až neuvěřitelné, jak se jedna tekutina dokáže postarat o tolik věcí najednou - dokonalou výživu, ochranu imunity, ale také se umí přizpůsobit aktuálním potřebám miminek.

 

Facebook Ads - 2024-08-05T092136.272

 

tentokrát jsme článek tvořili za pomoci Natálky Forejt, certifikované laktační poradkyně Natálii. Natálka je nejen neuvěřitelně inspirativní a empatická žena, profesionálka, ale také maminka, která si vším prochází společně s vámi. Pomáhá ostatním maminkám při jejich cestě ke i během kojení na svém instagramovém profilu @natalie.forejt ale i mimo něj. 

 

Jak se mateřské mléko mění v čase

Složení mateřského mléka se totiž v průběhu času mění. Bezprostředně po porodu se v těle maminky tvoří tzv. kolostrum neboli mlezivo. Je to žluté a velmi husté mléko díky vysokému obsahu bílkovin. Čtvrtinu z nich tvoří obranné látky, které pomáhají miminko přizpůsobit se v novém prostředí. I když je mleziva jen pár kapek, plně pokryje potřeby novorozeného miminka. Kolem třetího až pátého dne po porodu vzniká tzv. přechodné mléko, které slouží primárně k tomu, aby se střeva miminka adaptovala na zralé mléko, které se začíná vytvářet kolem 14 dne od porodu. Tím je miminko kojeno po zbytek celého kojícího období. Mléko se však dál vyvíjí i během následujícího růstu miminka. Několikatýdenní miminko má totiž jiné nároky než několikaměsíční:) A naše tělo dokáže na tyto měnící se nároky pohotově zareagovat a vždy se svým složením mateřského mléka dokonale přizpůsobit konkrétním potřebám. Zázrak, že:)

 

“Stejně, jako se neustále, a to i během dne, mění složení mateřského mléka, tak se mění i jeho vzhled. Například v létě, si můžeme všimnout vodovějšího vzhledu a při nemoci vzhledu kolostra. Ale opět je to velmi individuální a není potřeba vzhled mléka srovnávat. “

 

Facebook Ads (54)

 

Složení mateřského mléka

Je až s podivem, co všechno a jak dokonale je v mateřském mléce namícháno:) Miminka přijímají s mlékem životně důležité bílkoviny, tuky a cukry, vitamíny, růstové faktory, hormony, minerály a vodu. Ta tvoří přibližně 87 % mateřského mléka a zajišťuje potřebnou hydrataci.

  • Ze sacharidů je hlavní laktóza, která poskytuje energii a podporuje zdravý vývoj mozku.
  • Obsažené tuky - esenciální mastné kyseliny - jsou nezbytné pro vývoj nervové soustavy a mozku.
  • V mateřském mléku nalezneme také dvě hlavní skupiny bílkovinsyrovátkové bílkoviny a kasein, které podporují růst a obnovu tkání.
  • Nedílnou součástí jsou vitamíny (např. vitamín A, C, E, K) a minerály (např. vápník, železo, zinek), které se starají o zdravý růst a vývoj.
  • Obsažené protilátky a imunoglobuliny pomáhají chránit dítě před infekcemi a posilují imunitní systém.
  • Velmi důležité jsou také enzymy a hormony podporující trávení a metabolismus miminek.

 

Facebook Ads - 2024-08-05T092105.608

 

S mlékem do těla mohou přecházet i nejrůznější aromatické látky, které pocházejí z naší potravy a které například formují dětské chuťové preference. Jako kojící maminka můžete snadno na svém děťátku rozpoznat účinky všeho, co sama sníte. Bohužel do dětského organismu s mlékem doputují i nebezpečné a nechtěné látky v podobě toxinů, cizorodých látek, léků, alkoholu, nikotinu apod. Zdravou životosprávou musíme samozřejmě všechny tyto škodlivé prvky eliminovat. Natálka k tomu jen dodává...

 

“Co se týká toxinů, tak je dobré dát pozor na příliš rychlé hubnutí poporodních kil. Pokud je úbytek moc rychlý, tak tělo reaguje vylučováním toxinů a ty jsou vylučovány i do mléka, což určitě není vhodné pro miminko.”

 

Přínosy mateřského mléka

Přínos mateřského mléka je obrovský. Kromě zajištění optimální výživy a důležitých látek velmi významně přispívá právě k obraně imunitního systému miminka. Obsahuje protilátky a živé buňky, které ho chrání před infekcemi a nemocemi, jako jsou například průjmy, ušní infekce nebo infekce dýchacích cest. Mateřské mléko je také snadno stravitelné a snižuje riziko zažívacích problémů (zácpa a kolika). Vedle toho snižuje riziko vzniku alergií a atopických onemocnění (ekzémy nebo astma).

 

Děti kojené mateřským mlékem mají navíc nižší pravděpodobnost vývoje obezity v pozdějším věku.

 

Vedle všech těchto zdravotních výhod hraje nezanedbatelnou a velmi zásadní roli také vznikající emocionální pouto, které během kojení vzniká mezi maminkou a miminkem. Tento vzácný a nenahraditelný intimní kontakt velmi pozitivně rozvíjí nervový systém, psychiku a celkovou osobnost dítěte.

 

Facebook Ads - 2024-08-05T092016.087

 

"Na benefity spojené s mateřským mlékem je dobré nezapomínat, když je miminko nemocné. Miminka se chtějí, při nemoci, přirozeně víc kojit a moc dobře vědí proč. V mléku mají namíchané protilátky, podle aktuálního zdravotního stavu. Mateřské mléko také pomáhá urychlit průběh případné nemoci.”

 

Mateřské nebo umělé mléko?

Vedle mateřského mléka je dnes další možnou výživou i umělé mléko. Každá z těchto možností má své výhody a nevýhody, které můžete subjektivně zvážit.

 

Výhody mateřského mléka

Mateřské mléko obsahuje všechny potřebné živiny v ideálním poměru pro růst a vývoj dítěte, včetně proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů. Má tedy zcela optimální složení.
Obsahuje protilátky a živé buňky, které chrání dítě před infekcemi a nemocemi. Tím posiluje imunitní systém miminka a snižuje riziko nemocí. 
Díky obsahu esenciálních mastných kyselin podporuje vývoj mozku a nervového systému. Slouží jako prevence alergií, atopických onemocnění a obezity. Díky hormonům jako je oxytocin podporuje pohodu a snižuje stres. Fyzický kontakt při kojení posiluje emocionální pouto mezi maminkou a miminkem. Je zdarma. A vždy při ruce bez jakýchkoli velkých příprav:)

 
 
Facebook Ads - 2024-08-05T092203.219
 

 

"Nevýhody" mateřského mléka

Některé matky mohou zažívat potíže s kojením (může být ze začátku bolestivé) nebo problémy s produkcí mléka či samotným přisáváním.
Některé z nás musejí během kojení podstoupit různá dietní a jiná omezení (některé potraviny a léky mohou ovlivňovat kvalitu mléka nebo způsobovat alergické reakce). Kojení je časově náročnější - může být složitější se přizpůsobit.

A samozřejmě - nikdo jiný kromě vás nenakojí:)

 

“Je dobré vědět, že při jakýchkoliv nepříjemnostech, nejistotách, bolestech a nekomfortu při kojení, je na místě kontaktovat odborníka. Je to vždy nejlepší cesta, která pomůže. Někdy stačí opravdu malá změna a konečně zažijete, že může být kojení “na pohodu”.”


“Věřte, že ve většině případů lze užívat léky, které jsou slučitelné s kojením a na kojení nemají žádný vliv.”

 

Výhody umělého mléka

Umělé mléko nabízí větší flexibilitu a (pro některé) i pohodlí. Tímto způsobem je možné sdílet krmení i s ostatními členy rodiny.
Složení a dávkování umělého mléka umožňuje přesnou kontrolu nad tím, kolik vaše miminko vypije a jaké živiny přijímá.

Pro maminky zde neplatí žádná dietní omezení.

 

Facebook Ads-112

 

Nevýhody umělého mléka

Umělé mléko neobsahuje protilátky a živé buňky a neposkytuje tak imunitní ochranu před infekcemi a nemocemi.
U některých dětí mohou vzniknout alergie na některé složky umělého mléka, jako je např. kravské mléko nebo sója, což může způsobit zažívací potíže nebo alergické reakce.
Příprava umělého mléka vyžaduje čas a důkladnou hygienu a sterilizaci, aby se zabránilo kontaminaci a infekcím.
Umělé mléko je samozřejmě finančně náročné, zejména pokud je potřeba specifický druh mléka pro děti například s alergiemi nebo jinými zdravotními problémy.


“Při kojení není nutná přesná kontrola, kolik miminko vypije. Pokud je spoKOJENÉ a prospívá, tak máme jistotu, že přijímá živiny přesně na míru.”

 

Fámy o mateřském mléce

Jistě jste slyšeli i několik “zaručených” pravd a názorů o metařském mléce:) Pokud jsou to některé z níže uvedených, můžeme vás ujistit, že nejsou pravdivé:)

 

Facebook Ads (55)

 

“Mateřské mléko je po nějaké době už nevhodné”

To samozřejmě není pravda. Viz odstavec o obsahu mateřského mléka výše - jeho složení se mění dle potřeb dítěte, přizpůsobuje se mu podle věku. Po celou dobu však zajišťuje imunitu a důležité živiny.

 

“Mateřské mléko neztrácí na kvalitě, ani po jednom roce děťátka. Naopak se zvyšuje jeho kvalita.”

 

“Během kojení nesmíte jíst a pít mnoho věcí. Všechno jde do mléka.”

Během kojení můžete jíst téměř všechno. Samozřejmě byste měla dbát na zdravou a pestrou stravu, dodržovat dostatečný příjem vitaminů, minerálů a stopových prvků, dostatečný příjem tekutin. Ale to byste měla, i když zrovna nekojíte:). Vynechávání potravin by však mělo nastat až po sledování a následném zjištění, co vašemu miminku nedělá dobře. Teprve potom dochází k eliminování potravin, které nedělají dobře:) Pokud váháte co jíst během těhotenství a kojení a čemu se raději vyhnout mrkněte na náš článek ZDE.

 

“Při začátku kojení, ale ani v jeho průběhu, není nutné preventivní vylučování potravin.”

 

“Máte slabé mateřské mléko.”

Slabé mléko neexistuje:) Pokud vaše mimino často pláče, tzn. je hladové, může za to jeho momentální vývojová fáze. Tyto fáze se střídají/mění v průběhu růstu. Znamená to prostě jen to, že budete nějakou dobu častěji kojit, než fáze zase ustoupí:)

 

Facebook Ads - 2024-08-05T091908.745

 

”Velmi často dáváme pláč miminka za vinu našemu mléku, ale je dobré nejprve najít příčinu pláče. Příčin pláče může být samozřejmě víc, ale pokud máme pocit, že to s kojením souvisí, tak je na místě požádat o radu/kontrolu kojení, vaši laktační poradkyni. Slabé mléko je opravdu velký mýtus, ale bohužel se s ním můžeme stále často setkat.”

 

Nic není špatně:)

 

Ať už se rozhodnete kojit vaše miminko mateřským mlékem nebo si vyberete umělou výživu, nebojte se, že uděláte něco špatně :) Obě možnosti mají dnes své místo a volba závisí na vás, na vašich možnostech, zdraví, potřebách a individuálních okolnostech. Nejdůležitější ze všeho je vaše pohoda a klid, protože čím klidnější budete vy, tím spokojenější bude vaše miminko, ať už vyrůstá na kterémkoli z výše uvedených:)

 

Vaše Tereza a Natálka