Těhotenství s vícerčaty, ať už dvojčaty, trojčaty nebo více dětmi, je vždy výjimečné (přeci jen stalo se více zázraků najednou:), ale také může být o něco více náročné jak fyzicky, tak i psychicky. Bývá více kontrolované, jelikož vícečetná těhotenství sebou nesou mnohem více rizik. V mnoha případech bývá i samotný porod veden císařským řezem, často v předčasném termínu. Proč a co všechno to pro nás znamená?
Na to jsme se zeptali gynekoložky - MUDr. Ester Hladíkové, pro kterou je gynekologie a osvěta životním posláním. Na své ambulanci Novoměstské gynekologie se zaměřuje na individuální přístup s úctou k přirozené ženskosti a potíže se snaží řešit důsledně - léčit příčinu, ne následek.
Je porod vícerčat vždy předčasný?
Dříve se uvádělo, že více jak polovina vícerčat se rodí před 37 týdnem těhotenství. Dnes by mělo být dvojčecí těhotenství ukončeno mezi 38-39. týdnem, trojčecí do 35. týdne. Nejrizikovější jsou jednovaječná vícecečetná těhotenství, která se musí ukončovat i mnohem dříve. Vždy se pečlivě monitoruje stav dětí a lékaři vyhodnocují, zda jim ještě bude lépe v děloze, nebo již na světě.
Jak se rodí vícerčata?
Porod vícerčat může probíhat přirozeně (vaginálně) zejména v případě, že těhotenství probíhá bez komplikací, děti jsou v poloze hlavičkou dolů a lékaři vyhodnotí, že je to bezpečné.
Často se však volí varianta císařského řezu, zvláště pokud je některé z miminek otočeno koncem pánevním, sdílí placentu nebo hrozí nějaká další rizika (např. předčasný porod).
Je však také možné rodit kombinovaně, kdy se například první miminko narodí přirozeně a druhé císařským řezem. Je to spíše vzácné, ale určitě možné.
Rozhodnutí, jaký váš porod bude, by měl lékař určit na základě vašeho zdravotního stavu i vašich miminek tak, aby narození bylo co nejbezpečnější pro vás všechny.
Proč se u vícerčat častěji volí císařský řez?
Při porodu s vícerčaty často nastávají okolnosti, které vedou lékaře k rozhodnutí pro císařský řez. V některých případech totiž může být vaginální porod příliš riskantní. Mezi nejčastější důvody k císaři patří nízká hmotnost miminek nebo velký váhový rozdíl mezi nimi, neporoditelné polohy jednoho nebo obou dětí, případně výše uvedená jednovaječná těhotenství. K císařskému řezu se také přistupuje, pokud je těhotenství rizikové (vysoký krevní tlak, preeklampsie, diabetes) či jsou známy další zdravotní komlipkace.
Jak probíhá císařský řez s vícerčaty?
Během samotného zákroku můžete být při vědomí - operace se provádí v epidurální nebo spinální anestezii. V některých případech může být nutná celková anestezie. V poslední době se stává velmi oblíbeným tzv. laskavý císařský řez, o kterém jsme psali mimojiné tady.
Zákrok samotný probíhá velmi podobně jako při císařském řezu s jedním dítětem. Jen na sále s vámi bývá přítomen větší tým zdravotníků, protože každé miminko potřebuje samostatnou péči.
Co očekávat po porodu?
Po porodu s vícerčaty bývají maminky v porodnici o něco déle. Miminka se často rodí s nižší porodní hmotností, mohou tak potřebovat inkubátor nebo kratší pobyt na JIP/NIP.
Větší pomoc také můžete potřebovat s kojením, které vyžaduje o něco více trpělivosti. Proto se velmi doporučuje vzít si na pomoc laktační poradkyni, která vám poradí, jak se vše hezky naučit a najít si ten správný režim.
Zásadní je samozřejmě také pomoc vašich blízkých. Porodu císařským řezem sebou nese také nutnou rekonvalescenci a péče o jizvu. Pooperační zotavení sice bývá podobné jako po běžném císařském řezu, ale únava může být větší – pečujete totiž o více dětí najednou:)
Císařský řez s vícerčaty je dnes velmi běžnou a bezpečnou cestou porodu, která je v mnoha případech nezbytná. Zcela jistě se však tento zážitek může stát krásným a pozitivním začátkem nové kapitoly vašeho života - života s vašimi miminky:) Každý porod, ať už přirozený nebo provedený císařským řezem je velkou událostí. A pokud při něm přijdou na svět hned dvě nebo dokonce více miminek naráz, je to obrovský zázrak a násobená radost!
Motivace na závěr:)
Některé maminky bývají informací a očekávání více potomků najednou zaskočené nebo dokonce vyděšené. Níže vám přinášíme krásný rozhovor s maminkou Petrou, která prodělala císařský řez s dvojčátky a o svou zkušenost se s námi podělila. Jistě bude pro mnoho z vás inspirací:) Děkujeme!
Jaké byly tvoje pocity, když ti řekli, že čekáš dvojčátka? Změnilo to nějak tvůj pohled na způsob porodu, který sis představovala?
Pocity? Byla to nádhera. Abych byla upřímná, od začátku jsem v podvědomí cítila, že tam není jen jedno miminko. První potvrzující ultrazvuk ukázal, ale jen jedno, takže to bylo takové zklamání. Další ultrazvuk už ukázal obě miminka, takže můj instinkt se potvrdil a byl správný. Vždycky jsem si dvojčata přála. <3
Pohled to nezměnilo vůbec, celou dobu jsem si byla jistá, že se to zvládneme normální cestou. Po absolvování kurzu pro dvojčata jsem se smířila a vcítila i do císařského řezu.
Byl ti rovnou doporučen císařský řez nebo jsi měla i možnost porodit dvojčátka tzv. vaginálně?
Chodila jsem do rizikové poradny tady v Českých Budějovicích a celou dobu jsme se bavili o vaginálním porodu, i když je zatím tato nemocnice proslulá císařským řezem u dvojčat a moc se jim do vaginálního porodu nechtělo. Asi po stránce rizika a nevelkých zkušeností s polohou každého miminka jinak, tak jsem to vnímala já.
Jak ses připravovala na porod císařským řezem s dvojčátky?
Kurzem zaměřeným na dvojčátka. U mě hodně udělala hlava a povědomí , jak přibližně to bude vypadat, přestože jsem prvorodička.
Jak se na císařský řez připravoval tvůj partner, doprovázel tě u porodu a jak to vnímal?
Můj partner byl pro nás velkou oporou po celou dobu těhotenství. Sám se obával, jak to všechno budu zvládat. Měla jsem pouze částečnou anestezii, ale byla jsem vděčná za tým, který jsem u porodu měla. Celou dobu seděl u mě, hladil mě po vlasech a říkal, jak je na mě pyšný, uklidňoval mě a říkal mi všechno, co se dělo, když kluci přišli na svět. Mají mezi sebou 1 minutu rozdíl. Uklidnil mě, když jsem sebou trhla po vyndání prvního mimča a já se polekala, když začal plakat, řekl, že tak je to správně a v pořádku. V tu chvíli jsem si uvědomila, jak je silný a že zadržuje slzy. Kluci se narodili ve stejný den jako manžel jen o 28 let později. A souhra osudu chtěla i to, že byl přestupný rok a bylo to pondělí stejně jako v manželovo případě.
Jak u vás probíhalo kojení?
V porodnici jsem zkoušela oba kluky, ale M., který se narodil jako první, byl bohužel větší jedlík, takže toho jsem po chvíli začala dokrmovat a už mu tu zůstalo. Doposud kojím jen V. Jinak jsem si pořizovala na doporučení kojící polštář, měla jsem ho vyzkoušený z porodnice.
Co říkáš na tvrzení že „císařský řez je porod „zadarmo“?
To řekne někdo, kdo císařský řez za sebou nemá. Nesouhlasím s tím, protože po normálním porodu je o něco kratší rekonvalescence než po císaři. Sama jsem stále v péči fyzio a pořád nemám úplnou propustku ke všem aktivitám. Každý porod má prostě své pro a proti. Záleží, jak na to kdo nahlíží.